10 listopada 2022

Przegrody - cel i misja

Trudno w jednym zdaniu scharakteryzować wszystkie cechy tego niebywałego budulca jakim jest drewno - zarówno to lite, jak i wysoko przetworzone. Jego niezwykłe właściwości, ukryte w nowoczesnej strukturze przegrody nadają obiektom wznoszonym w Baltic House cechy, które trudno odnaleźć w obiektach realizowanych w innych technologiach. Wiedza i doświadczenie inżynierów/technologów współpracujących z Baltic House umożliwiła nam stworzenie optymalnych, wielowarstwowych struktur budowlanych dzięki którym wszystkie najlepsze cechy drewna zostały podkreślone i uwypuklone.

 

Połączenie organicznych materiałów termoizolacyjnych o wysokiej gęstości umożliwiło stworzenie ściany szkieletowej charakteryzującej się optymalną pojemnością cieplną. Przegroda taka umożliwia magazynowanie ciepła w sposób zbliżony do tego znanego z obiektów ciężkich, murowanych. Wśród tych ostatnich trudno jednak szukać obiektów zrealizowanych prawie w całości z materiału termoizolacyjnego – w naszych przegrodach termoizolacja stanowi ponad 90% całej przegrody budowlanej. Dzięki temu ściany o grubości nie przekraczającej 35cm grubości osiągają współczynnik przenikania ciepła (U= 0,15W/m2*K) znacznie poniżej wartości wymaganych prawem w 2021 roku. Dzięki tak specyficznie skonstruowanej przegrodzie większość obiektów realizowanych przez Baltic House to budynki niskoenergetyczne!

 

Wysoka gęstość zastosowanych materiałów termoizolacyjnych, a zarazem niski współczynnik przewodności cieplnej poprawiają komfort termiczny obiektów nie tylko w okresach grzewczych. Odgrywają one istotną rolę latem. Tu zdolność magazynowania ciepła przez przegrodę pozwala wyhamować wpływ wysokich temperatur zewnętrznych na temperaturę wewnątrz budynku. Przesunięcie fazowe definiowane w godzinach, czyli moment, w którym temperatura zewnętrzna zaburzy stałą wartość temperatury wewnątrz obiektu wynosi aż 16h!

 

Inną cechą drewna, ale i organicznych materiałów termoizolacyjnych, pozornie niebezpieczną jest ich zdolność akumulacji wilgoci. Materiały te swobodnie przyjmują wilgoć z powietrza, ale również, bez utraty pierwotnych właściwości oddają ją do otoczenia. Nadmiar wilgoci w przegrodzie mógłby doprowadzić do jej degradacji, stąd konieczność stosowania w każdej przegrodzie zewnętrznej opóźniaczy przepływu pary wodnej w postaci płyt konstrukcyjnych lub membran paroizolacyjnych. W przegrodzie wielowarstwowej występuje jednak część izolacji termicznej do której świadomie wprowadzamy śladowe ilości wilgoci z otoczenia. Wilgoć w tej części przegrody nie wykrapla się, migruje pomiędzy wnętrzem budynku a membraną paroizolacyjną. Takie działanie umożliwia utrzymanie właściwego mikroklimatu wewnątrz pomieszczeń mieszkalnych. Ta naturalna cecha zarówno drewna, jak i organicznych materiałów termoizolacyjnych, świadomie wykorzystana, sprawia, że obiekty o wielowarstwowych strukturach przegród niezwykle korzystnie wpływają na samopoczucie osób uskarżających się na problemy z górnymi partiami dróg oddechowych (w porównaniu z przestrzeniami wydzielonymi za pomocą materiałów murarskich).

 

Cechą charakterystyczną przegród realizowanych we wszystkich obiektach Baltic House jest struktura otwarta dyfuzyjnie. Upraszczając, każda przegroda zewnętrzna ma właściwości przypominające te spotykane we wszystkich rodzajach wysokiej klasy odzieży sportowej. Odzież ta chroni nas przed nadmierną utratą ciepła, chroni przed negatywnym działaniem czynników atmosferycznych, umożliwiając jednocześnie migrację wilgoci przez swoją strukturę w kierunku zewnętrznym (oddychanie). Związanie wilgoci poniżej przegrody- pod jej zewnętrzną warstwą i uniemożliwienie wypchnięcia jej na zewnątrz w pierwszej kolejności doprowadziłoby do zawilgocenia wewnętrznych warstw stroju, a ostatecznie obniżenie sprawności termoizolacyjnej wszystkich warstw. Przenosząc ten schemat w obszar struktur budowlanych łatwo zrozumieć, czym są struktury otwarte dyfuzyjnie. Pomimo iż stosowanie struktur otwartych dyfuzyjnie nie jest jeszcze wymagane prawnie w kraju, my nie zamierzamy rezygnować z tej jedynej, właściwej drogi realizacji obiektów drewnianych. W Baltic House świadomie podjęliśmy decyzję o stosowaniu wyłącznie takich struktur, które zapewnią naszym klientom nie tylko wysoki komfort, ale i bezpieczeństwo użytkowania.

 

Wielowarstwowe, ale i ciężkie struktury budowlane charakteryzują się ponadnormatywną zdolnością tłumienia dźwięków. Przegrody, zarówno te wewnętrzne, jak i zewnętrzne stosowane w Baltic House z powodzeniem mogłyby być stosowane w obiektach użyteczności publicznej takich jak hotele, przedszkola i szkoły. Zarówno przegrody poziome, jak i pionowe, dzięki wypełnieniu ich celulozą, lub wełną drzewną, o gęstości przekraczającej 40kg/m3 zapewnią wysoki komfort użytkowania wszystkich obiektów mieszkalnych.

 

Stałą w działaniach Baltic House jest stosowanie wyłącznie certyfikowanych materiałów budowlanych, począwszy od drewnianych elementów konstrukcyjnych a skończywszy na wszelkich łącznikach i złączach stalowych. Drewno konstrukcyjne o wilgotności nieprzekraczającej 18%, suszone komorowo, czterostronnie strugane i fazowane, pochodzi z czołowych europejskich tartaków. Każdy element drewniany posiada stosowną cechę - znacznik potwierdzający klasę jakości wizualnej, jak i jego wytrzymałość konstrukcyjną. Takie oznaczenie surowca uniemożliwia wprowadzenie w obszar zakładu produkcyjnego materiałów budowlanych o niepotwierdzonej badaniami jakości i wytrzymałości. Podobną cechę, gwarantującą wysoką jakość produktu oraz miejsce wytworzenia, odnaleźć można na wszystkich systemowych łącznikach i złączach konstrukcyjnych. To na podstawie tych znaczników prowadzi się powykonawczy odbiór elementów opuszczających zakład prefabrykacyjny.  

 

Wiedza, doświadczenie, a także utrzymywanie stałych wysokich standardów produkcyjnych i montażowych umożliwiły nam stworzenie produktu o mierzalnej jakości, produktu odpowiadającego wymaganiom prawnym, ale i nadziejom pokładanym w nim przez naszych klientów. Wysoka jakość wszystkich elementów konstrukcyjnych umożliwia nam wznoszenie nie tylko domów jednorodzinnych, ale i wielokondygnacyjnych obiektów drewnianych o ponadnormatywnych właściwościach mechanicznych i fizycznych.

 

Domy realizowane we współpracy z Baltic House są nie tylko zdrowe, ale i bezpieczne! Mają również istotną, lecz niewymierną cechę, są obiektami ekologicznymi. Nie tylko w klasycznym rozumieniu energooszczędności. Obiekty wznoszone są prawie w całości z produktów pochodzenia organicznego, produktów bezpiecznych, łatwych w utylizacji, nadających się do ponownego przetworzenia i użycia, produktów ekologicznych. Kondycję naszego środowiska bardzo mocno nadwyręża sektor budowlany. My staramy się zrekompensować te straty. Każdego dnia inżynierowie Baltic House stają do walki o produkt jeszcze bardziej optymalny, ekonomiczny, ekologiczny, przy jednoczesnym zachowaniu wysokich standardów jakości. Każdego dnia staramy się o to, aby ślad pozostawiony w środowisku przez nasze domy był minimalny. Wiemy, że droga, którą wybraliśmy, pomimo iż niełatwa, jest tą jedyną, właściwą. Wierzymy, że dzięki naszym produktom nasze najbliższe otoczenie może być zdrowsze, może być lepsze. Wiemy, że cel tej podróży jest blisko.

 

10 listopada 2022
Współczesny dom drewniany znacząco odbiega od pierwotnych, często mylnych wyobrażeń dotyczących tej zaawansowanej technologii. Przestał on być już domem, który szybko się nagrzewał, ale i szybko wychładzał. Przestał być już
10 listopada 2022
Trudno w jednym zdaniu scharakteryzować wszystkie cechy tego niebywałego budulca jakim jest drewno - zarówno to lite, jak i wysoko przetworzone. Jego niezwykłe właściwości, ukryte w nowoczesnej strukturze przegrody nadają
10 listopada 2022
Pojawienie się drewna w architekturze zawsze symbolizowało zmianę. Zmianę sposobu myślenia o własnych potrzebach, zmianę priorytetów, nie rzadko oznaczało wzrost gospodarczy, dobrobyt czy wzrost świadomości społecznej. Symbole tych zmian, które

Polityka prywatności

© Baltic House Poland 2024

Kontakt

Pn-Pt 08:00-16:00

84-100 Puck, Stary Rynek 31

tel. +48 733 784 784

email: info@bh-poland.pl

Oddział Lublin

Pn-Pt 08:00-16:00

20-388 Ćmiłów, ul. Willowa 1

tel. +48 500 113 400

email: lublin@bh-poland.pl

 

Firma

Baltic House Poland sp. z o.o. sp.k.

NIP: 587-170-93-88

REGON: 366214714

KRS: 0000659502

VAT-EU: PL5871709388